35 yıllık geçmişten getirdiği birikimle, 2015 yılı itibariyle yoluna yeni markasıyla devam eden Unico Sigorta, hayat dışı sigorta grubunda hizmet veriyor. Şirket, dijitalleşme ve teknoloji odaklı sigortacılık çözümleriyle sektörün öncü sigorta şirketlerinden biri olarak biliniyor ve stratejisinin odağına müşteri ve iş ortaklarına hayat kolaylaştırıcı ürünler sunmayı yerleştiriyor. Unico Sigorta, bir yandan dönüşüm adedini artırırken diğer yandan da maliyetlerini azaltmak için Google çözümlerine başvurmaya karar verdi.

Unico Sigorta hakkında

2015 yılında kuruldu

Merkez ofisi İstanbul’da

www.unicosigorta.com.tr

Hedefler

Dönüşüm maliyetlerini azaltmak

Dönüşüm adedini artırmak

Marka bilinirliğini artırmak

Yaklaşım

TrueView for Action reklam modeli benimsendi

Bumper reklamlarıyla reklam sıralama kurgusu yapıldı

Arama ve Akıllı Görüntülü Reklam hedeflemeleri gerçekleştirildi

Sonuçlar

Form maliyetlerinde %16 azalma

Dönüşüm adedinde %54 artış

Marka içerikli aramalarda %110 artış

Unico Sigorta, stratejik öneme sahip ürünü UniKasko’nun dönüşüm maliyetlerini düşürmek ve marka aramalarını artırmak amacıyla televizyon yayınlarıyla eş zamanlı olarak Arama, Görüntülü Reklam Ağı ve YouTube özelinde, ajansları Plan B ile birlikte kapsamlı bir kampanya yürütmeye karar verdi. Hazırladığı kreatifte, araç sürüş yetenekleri iyi olan şoförlere uygun fiyatlı kasko teklifi verebileceği mesajını iletmeyi amaçladı.

Tüm kanallar genelinde bütünsel bir iletişim modeli kurgulayan marka, kullanıcının yolculuğu boyunca doğru mesajla doğru zamanda karşısına çıkarak onları form doldurmaya yönlendirdi. YouTube’da ise reklam sıralama özelliğinin avantajından faydalanılarak etkileşime geçmeyen kullanıcılara, hikayeleştirilmiş bir akışla marka tekrar hatırlatıldı. TrueView for Action modelinin harekete geçirici özelliğiyle de, ilgili teklif stratejileriyle kullanıcı direkt form doldurmaya yönlendirildi.

Google Görüntülü Reklam Ağı’nda statik ve duyarlı bannerlar ile yakın ilgi alanıyaşamdaki önemli olaylar, pazardaki kitleler, özel amaçlı kitleler ve Akıllı Görüntülü Reklam hedeflemeleri yapıldı. YouTube’da TrueView for Action ve Bumper reklamları benimsenerek reklam sıralama kurgusu yapıldı. Siteye daha önce gelmiş ancak form doldurmamış ve YouTube’da videoları izleyen kullanıcılar hedef kitle arasında yer aldı.

Marka, rakip ve jenerik kelimelerden faydalanılarak pazardaki kitleler ve yine özel yakın ilgi alanı hedeflemeleri uygulandı. “TV yayınlarından farklı olarak, YouTube’un sunduğu özel amaç, ilgi alanı, pazardaki kitle, yaşamdaki önem olaylar hedefleme seçeneklerini kullanarak Unico’nun asıl hedef kitlesi olan 25-54 yaş arası arama motorunda kasko ve sigorta kelimelerini arayan, araç sahibi ve yoğunlukla erkek kullanıcıya rahatlıkla ulaştık, burada kampanya seviyesinde bir segmentasyon yaparak bütçenin de %81’ini bu hedef kitle için kullandık,”” diyor Unico Sigorta Pazarlama İletişimi Müdürü Elifcan Çataloluk.

Yürütülen kampanya sonucunda önceki dönemle karşılaştırıldığında form maliyetleri %16 azalırken, dönüşüm adedi %54 artış gösterdi. Marka içerikli aramalarda ise %110 artış gözlemlendi. YouTube’da 28 milyon, Görüntülü Reklam Ağı’nda ise 45 milyon kişiye erişildi. Kampanyayla ilgili Unico Sigorta Pazarlama İletişimi Müdürü Elifcan Çataloluk şöyle diyor; “Bu kampanyayla elde ettiğimiz geniş yeniden pazarlama listesi mevcutta devam ettiğimiz Arama yayınlarında aldığımız dönüşüm maliyetlerine doğrudan etki etti. Bu sebeple sürekli iletişimi sürdürdüğümüz performans yayınlarımızda Unico’yla daha önce tanışmış geniş bir kitleye daha uygun maliyetlerle reklam yayını yapabiliyoruz.”

“Bu kampanya ile YouTube’u artık sadece marka mecrası olarak değil, performans yayınlarında da kullanabileceğimizi gördük. Sürekli iletişim stratejisini benimseyerek, hem maliyetlerimizi düşürdük, hem erişimi ve marka bilinirliğini artırdık, hem de performans odaklı kazanç sağladık. Ayrıca burada elde ettiğimiz yeniden pazarlama listelerini tüm kampanyalarımızda farklı kombinasyonlarla kullanmaya devam ediyoruz ve bu kişiler aktif olarak kasko yenileme dönemine girdiğinde Unikasko tekliflerimizi sunuyoruz.”

-Kerem Erdoan, Pazarlama Direktörü, Unico Sigorta